آموزش كاردستی بدلیجات شینیون خیاطی نقاشی

همه چی شیكش خوبه كه ما داریم

خاستگاه رزملینگ با گل سرخ  نروژ و دیگر کشورهای اسکاندیناوی مثل سوئد فنلاند و دانمارک است . آنها گل سرخ را نمادی از عیسی مسیح در نظر میگیرند .پیدایش این سبک در اوج خود به سالهای 1700 تا 1850 میرسد. این سبک نقاشی برگرفته از سبکهای روکوکو و باروک از فرانسه میباشد . در ابتدا این نقاشی مورد استفاده خانه های اشراف قرار میگرفت ولی سالها بعد بیشتر در میان اقشار مختلف مردم هم مورد استفاده قرار گرفت و حتی به صورتهای دیگر تغییر پیدا کرد . با توجه به جدا سازی کشورهای شمال اسکاندیناوی این نقاشی با سلیقه های مختلف و منحصر بفرد پدیدار شد.مهاجران این هنر را به آمریکا ارمغال آوردند . که سر انجام این هنر از موزه های آمریکا سر درآوردند .

طرحهای رزملینگ به طور کل با خطوط روان که این نقوش بر آمده از ذهن انسان به صورت خیالی با رنگهای ظریف و مشخص خاکی قرمز- سبز-سفید- زرد و آبی بوده است . فرم های اولیه طرح رزملینگ برگرفته از گل رز و برگهای کنگر میباشد. که بعدها از چهره طبیعت و صحنه های اجتمایی و حروف استفاده شد . کلا طرحهای رزملینگ دو بعدی بوده و برای ایجاد این حس از خطوطی با قطرهای نازک و ضخیم در کنار هم استفاده میشود.

امروزه این هنر زیبا را میتوان در کشورهای مثل چین - آلمان -هلند هم یافت . با کشیده شدن رزملینگ به این سمت طرحهایی روی بشقاب و کاسه و مبلمان پیاده شد و نام تله مارک به خود گرفت .این هنر سنتی در کشور نروژ به صورتی در میان مردم جای گرفت که برای جهیز به دخترانشان یک سینی با طرح سنتی رزملینگ هدیه داده میشود که آن را به صورت نسل به نسل  نگه داری میکنند.

به هر حال با آمدن صنعت در میان اقوام و جایگزیین شدن طرحهای نو و صنعتی به جای این نقاشی های زیبا این هنر در میان نروژی ها کمرنگ تر شد ولی تا زمان ویکتوریا در غرب آمریکا شروع به رشد داشت . در حال حاضر هم این نقاشی تجدید حیات کرده و در بین مردم محبوبیت دارد.

رز ملینگ به شاخه های مختلف تقسیم شد.

1- تله مارک این سبک از شاخه های ظریف و در هم رفته در کتیبه ها و گل های خیالی با رنگهای شفاف و لایه های رنگهای نیمه شفاف برای رسیدن به احساس نا متقارن سبک و باروح تداعی شده است.

2-هال مارک که به شمال نروژ برگشته که از رنگها به صورت متقارن و جسورانه رسم شده اند و از رنگهای تاریک و روشن باسایه های کم ترسیم شده اند .

3-روگالاند به نام گل لطیف است که با طراحی هندسی متقارن و منشعب از یک نقطه مرکزی -متعادل شده است.

4- روگالاند آمریکایی  تقریبا شبیه روگالاند نروژی است ولی بسیار دقیق و متقارن و محکم و آینه ای .

5- والدرس اغلب با تن آبی و خرده گل و گلهای بزرگتر که به صورت طنابی آویزان است رسم شده .

6-گادبرندسداله که بسیار شبیه منبت کاری میباشد.

7- اوس که فقط در پس زمینه سفید نقاشی میشود.
طبقه بندی: آموزش نقاشی رز ملینگ، 
[ پنجشنبه 20 تیر 1392 ] [ 07:36 ق.ظ ] [ ] نظرات           


.